הכשרת שועל אש לשימוש

Posted on October 18, 2008

7


רובנו משתמשים בדפדפן האינטרנט שועל אש, בין אם אנו בחלונות, לינוקס, מק.

ככל שעובר הזמן נכתבים על ידי מתכנתים בכל העולם תוספים והרחבות נוספים ושוב ושוב עולה השאלה מה צריך ומה לא.

ככלל שווה לדעת: כל תוסף או הרחבה שאתם מוסיפים לשועל אש מערערת את יציבותו מהסיבה הפשוטה שמי שכתב את ההרחבה איננו תמיד איש מקצוע או לחילופין איננו רואה את “התמונה הגדולה” של כלל המערכת העובדת. עקב כך בתום לב קורים מקרים שנכתבים תוספים נהדרים שגורמים לבעיות שונות בגלישה.

בכתבה הזאת הייתי מעוניין לנסות ולצמצם את כמות התוספים למינימום הכרחי. המינימום הזה מספק את כל צרכי ואני חושב שאיננו פוגם בהנאת הגלישה ומשאיר את שועל אש יציב (עם הסתייגות בין הגירסאות השונות לסביבות עבודה שונות).

בעיות בסיסיות בגלישה עם שועל אש

מערכת התקינה העולמית בתחום כתיבת אתרים עדיין חלוקה. יש אתרים אשר נכתבים על פי התקן וישנם אתרים שנכתבים עדיין על פי התקן הפנימי שקבעה חברת מייקורסופט. זה לא המקום לפרט את כל הסיפור, אבל העניין הוא שדפדפנים תקניים כגון שועל אש סובלים עקב כך מחוסר תמיכה בחלק מהאתרים. את הבעיה הזאת ניתן לתקן, יחסית, בקלות.

  1. קוף שמנוני – הקוף החביב הזה הוא בעצם מפעיל סקריפטים. אנשים נחמדים בכל העולם ביצעו תיקונים לאתרים סוררים. כל פעם שתיכנסו לאתר המבוקש הקוף ידאג לבצע את מלאכת התיקון שכותבי האתר סירבו לבצע. לאחר ההתקנה יש להוסיף את הסקריפטים המבוקשים מהאתר הזה על ידי לחיצה במקש הימני למעלה (התקנה).הכנתי רשימת סקריפטים חשובים עבורכם:

ניתן לחפש עוד סקריפטים לפי הרצון מבין דפי האתר, אך זהירות: אין להוסיף בשום פנים סקריפטים לאתרים    רגישים (בנקים וכדומה) עקב בעיות אבטחת מידע.

חסימת סקריפטים זדוניים

2.  No script – עוזר לנו למנוע הרצת סקריפטים זדוניים אשר מפוזרים במרחבי האינטרנט. מטרת סקריפטים אלה                   לאסוף עלינו מידע זניח במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב סיסמאות לאתרים רגישים. לאחר התקנה ניתן                            להודיע לתוסף באילו אתרים אתם מעוניינים להריץ סקריפטים ובאילו לא. לאחר שימוש של מספר שעות המערכת תזהה          לבד היכן ניתן להפעיל סקריפטים והיכן לא. אתם תופתעו כמה אתרים דולים מידע ממחשבכם ומגלישתכם ללא                     הסכמתכם.

הבטריה בנייד נאכלת, מדוע?

3. FlashBlock – בעיקר לבעלי מחשבים ניידים. כולנו מכירים את הסיפור, אנו מחוץ לבית שעות והבטריה נאכלת איננו               יודעים כיצד. אז הסיפור הוא די פשוט – פלאש. רבים אינם יודעים אך פלאש בשקט בשקט מעלה פעמים רבות למקסימום         את צריכת האנרגיה של המעבד שלנו. במחשבים נייחים המחוברים לחשמל תמידית זה פחות נורא, אך במחשבים ניידים         זה אסון. המעבד יוצא מאופציית חיסכון באנרגיה בה הוא נמצא ומתשמש במירב הכוח שלו בכדי להריץ… פרסומות                מיותרות.

התוסף הזה יפעיל סרטוני פלאש אך ורק על פי בקשתכם (לחיצה על הרובליקה של הסירטון). מבטיח חיי סוללה ארוכים         במיוחד, כמו כן מהירות הגלישה עולה פלאים מכיוון שהפרסומות אינן נטענות כלל.

די עם פרסומות !

4. Add block plus – חוסם באנרים הכי יעיל בשטח. מקבל עידכונים שוטפים על אתרים בעייתים ומכניסם           לרשימה שחורה. מניעה של מאה אחוזים מפני הבאנרים               הטורדנים הללו.

ו… סתם בשביל הכיף

זהו, אלה העקריים לדעתי. ישנם מספר תוספים מומלצים נוספים שרק מוסיפים לקלות הגלישה ביניהם:

  • CoolIris – המאפשר ליצור “חומת” תמונות. אני ממש אוהב.
  • Fast Dial – העתק לחלון הפתיחה המפורסם של אופרה. לדעתי ממש תוסף חובה.
  • New Tab button – במקום ללחוץ כל פעם ctrl t, תוסף זה יוצר לשונית פתיחה.
  • Awesomer bar – אני אישית לא משתמש אבל יש לו תומכים ממש נלהבים. לשיפוטכם.
  • Distrust – מאפשר מחיקת היסטוריית גלישה ועוגיות בזמן קצוב. חשוב כאשר משתמשים במחשב ציבורי (למרות שיש עוד בעיות במחשבים ציבוריים)  למניעת איחזור סיסמאות ואתרים.

תודה לתיקונו של el.il בנוגע ל add block plus

Posted in: Mac, Open Source