אתם סיאם

Posted on October 31, 2008

3


קצת באיחור של כמה ימים אבל בכל זאת.

יום שבת שעבר נתכנסה קבוצה גדולה ומוזרה של אנשים. לכל אותם אנשים היה מכנה משותף אחד: בצעירותם הם שמעו מוזיקה שמעטים כמותם שמע, היו חלק מדעות ומתפישות עולם שונות ומשונות ובכלל התלבשו מוזר.

ההתרגשות לקראת המאורע ניחנה כבר עם הקירבה לאולם. תשע וחצי, יפו, מועדון התיאטרון. מחוץ למקום משתרך תור של לובשי שחור (אפשר לחשוב מישהו נפטר?) מחכים בסבלנות להיכנס לאולם.

המכנה המשותף של כל אותם אנשים היה שהם חיכו לראות להקה בשם סיאם עולה לבמה ונותנת הופעה שלא רואים במחוזותינו כל יום. היו ימים (מספרים הזקנים) בקולנוע דן, פינגויין וליקויד האגדיים ולבני גילי שמכירים יותר את האזימוט, the shadow, תאמארז לאונג’, המוסד שכבר אינם קיימים. אנשים היו נפגשים שם לראות אנשים כמותם, לשתות ולשמוע סוג אחר של מוזיקה, להתאפר ולהתלבש בצורה שונה.

זה היה ממש סיפור קבוע, הייתי מחכה שאמי תלך לישון, אחותי הקטנה היתה בודקת ש”השטח נקי”. רק אז הייתי יוצא מה”מעורה” שלי בבגדים ובאיפור לא סטנדרטיים. זכורה לי פעם אחת ,במהלך שירותי הצבאי, ששכחתי להוריד את הלק השחור לאחר סופ”ש פרוע ו”זכיתי” בשבת.

סיאם ?! מדינה במזרח הרחוק נכון?

זהו שלא. סיאם הנה להקה ישראלית משנות השמונים. פרצה כחלק מסצנת הגל-החדש שפעלה בארץ יחד עם להקות כגון מינימל קומפקט, יוסי אלפנט, כרומוזום, ג’אן קונפליקט, גדוד נהגי הנ.נ. ועוד רבות וטובות.

גילוי נאות: בשנות השמונים הייתי ילד אך השפעתן של הלהקות המשיכה לחלחל לנבכי התשעים. להקות כגון כרמלה גרוס וגנר רכשו את הצליל, הכתיבה והמראה הכללי מלהקות הגל-החדש אשר פרצו לפניהן.

סיאם היתה מטאור בשמי מוזיקת המחתרת הישראלית. להקה ששרה באנגלית (ג’ף שפירו) עם סגנון וסטייל שלא היו לאף הרכב. הם פשוט נשמעו כמו הדבר האמיתי, לא עוד הרכב ששר אנגלית במבטא ישראלי מצחיק, או מנגן על גיטרה וסינט בצורה עילגת. להרכב הזה היה קלף – הדר גולדמן. עם כינור מרטיט היה מנגן גולדמן כאילו היה הכינור לגיטרה. בסולואים הקורעים שלו הרבה עיינים מלאות באיפור היו בוכות. כזה דבר לא היה בארץ ובאמת מהר מאוד הם המשיכו לחו”ל.

אני לא אמשיך לדבר על היסטוריית הלהקה, מי ניגן שם מתי ואיך. בשביל זה יש מספיק אתרים אחרים. 🙂

ואיפה הם היום?

לפני כשנתיים הלהקה התאחדה, אך הפעם הכוונות היו שונות. הוחלט לקחת את העניין ברצינות מרובה, להכניס הפקה חזקה ולנסות לשווק מוצר (גולדמן טוב בזה), עם מתיחת פנים עצבנית, לשוק העולמי.

שם הלהקה שונה מ siam ל ciam, כאקט סימבולי לבניה מחדש של משהו ישן שנהרס (אתם מוזמנים לקרוא מה מקור השם כאן). אלבום חדש הוקלט (באיכות מעולה) עם סאונד וכיוון עכשווים, כאילו מדובר בלהקה אחרת והפרזנטציה של ההופעה תוכננה בקפידה.

נו, אז איך היה?

אין ספק שהשנים עברו. הזמן משפיע על כולנו. אפשר לאמר על סיאם שעם הזמן  השתבחה כמו יין טוב. שמעתי את האלבום כמה שבועות לפני ההופעה ולא ממש התלהבתי, אבל בהופעה הדברים השתנו. התמונה המלאה נתגלתה. מאחורי הלהקה הוקרנו כל העת וידאו ארטים הקשורים רעיונית לשירים. החוטים החלו מתחברים ואתה מבין שיש רצון להעביר מסר.הושקע כסף רב בתאורה מדהימה, סאונד מדוייק ונגני לווי מקצועיים מאוד.

הלהקה ביצעה בהופעה, שהתחילה בצורה מהוססת משהו, שירים רבים מהאלבום החדש (יכול להיות שאף את כולו) . ככל שעברו השירים, נוצר הרושם שהעניינים די זוחלים. כאשר הם החלו לבצע שירים ישנים הקהל ממש התעורר. ניצלתי את המצב בשיר changing לפרוץ לבמה ולחבק את שפירו וגולדמן (תודה לשומרים שלא שמו לב, למישהו יש תמונה במקרה?), אני חושב שמאותו רגע ההופעה קיבלה “קיק” רציני. החיבור נוצר ועשה רושם שההופעה הזאת הולכת להשאיר טעם טוב.השירים החדשים פתאום נראו אחרת, אנשים התחילו לרקוד ולתקשר עם הלהקה בצורה טובה. בלחץ מסיבי של הקהל בוצעו שוב ושוב להיטים ישנים, כאשר את ההדרן אני לא חושב שאף אחד מהנוכחים ישכח, בהחלט היה מרגש מאוד, למרות שהתבאסתי ששפירו עצר את psycho killer באמצע…

אחרית דבר

אומנם רובכם לא יכולים לראות את סיאם בקרוב (אלא אם אתם עכשיו בניו-יורק או טסים לשם) אך אני מאוד מקווה שהצלחתי להכניס עוד כמה אנשים למעגל הקסמים הזה. למוזיקה המיוחדת, לאנשים, ללבוש ולסצינה (שדי גוועת בשנים האחרונות) בעקבות סיקור ההופעה. אני מצרף לינק לאתר הלהקה ממנו ניתן להוריד בחינם את האלבום האחרון וגם את הפייס-בוק. חומרים ישנים די קשה להשיג (לי יש את זה עדיין על תקליט מאז) כך שאם אתם לא מוצאים תבינו למה, אבל אל תתיאשו תמיד יש אחד שיש לו.

היום זה יותר פשוט להקליק, לקרוא, לשמוע, לקבל מידע על המסיבות והלהקות הללו. פעם זה לא היה פשוט ואני חושב שאולי כמה מכם ימצאו סגנון מוזיקלי שהם תמיד חיפשו.

שבת שלום

Tagged: , ,
Posted in: Music