התקנת ספינקס 3 על מערכות דביאן לני

Posted on September 22, 2009

2


בעקבות התעסקותי בחודשים האחרונים במערכות זיהוי קול, יצא לי לעבוד הרבה עם מערכות ספינקס למיניהן. לאחרונה קרסה אחת המערכות ונאלצתי להיזכר מה היו הקישורים והדרכים היותר קצרות להתקנה. החלטתי לעלות זאת על הכתב להבא. המיני מדריך הזה מסביר בצורה פרטית לענייני את סדר העבודה להתקנת ספינקס 2 ו 3 על מערכת אחת. במידה ומישהו נתקע הוא תמיד יכול להציץ ולראות כאן דרך שעבדה בשבילי.

אז מה זה ספינקס ???

ממש על רגל אחת, ספינקס הינה אלוגריתם השוואה מתמטי לזיהוי קול. ישנם מספר טכנולוגיות עקריות לזיהוי קול בימינו כאשר לכל אחת מהן גישה מתמטית טיפה שונה. הנגזרת לשוני בין המערכות נובעת בעיקר מצרכי המשתמש (האם הסביבה רועשת ,שקטה , מידת חשיבות זמן התגובה וכו’)

ספינקס מפותחת על ידי אוניברסיטת קרנגי מלון בארה”ב. ישנם מספר גירסאות למערכת, ספינקס 2 , 3 ו 4 ועוד כאשר הן נבדלות זו מזו בשיטת העבודה אשר מביאה אותנו לביצועים שונים במצבים שונים. כאשר המשתמש ניגש להחליט אילו מבין הגרסאות תתאמנה לו , עליו בעיקר להציץ בפרמטרים של כל אחת מהן. לא ניכנס כאן לכל הנתונים (ישנו פירוט מכובד באתר הפרוייקט וגם בוויקיפדיה).

ספינקס הנה רק החוליה המקשרת בין הקלט של המידע המוזן בצורה אנאלוגית (כלומר מיקרופון) ומועבר דיגיטלית להשוואה אל מול בנק מסויים. בסוף התהליך ינתן “ניחוש” מחושב למילה שנאמרה. אני חייב להדגיש : ספינקס אינה תוכנה גרפית , ספינקס לא תזהה כל פקודה ומילה בהתקנה ראשונית, ספינקס לא תייצר פקודה להפעלה. מדובר על מערכת שברובה היא פסיבית ויש לבנות מערך שלם מסביבה (בכל שפה שתבחרו) בכדי למנף את התוצר שלה למעשים.

המצרכים הנדרשים:

1. מערכת ספינקס שלי תומכת במערכת אחרת שדורשת מספר התקנות קדם. לא בדקתי האם ההתקנה עובדת ללא חבילות אלה. אתם יכולים להמשיך לסעיף 2 ובמידה ומתקבלות שגיאות לחזור ולבדוק מה חסר לכם על פי הפלט. חבילות הקדם שלי הן:

gnome-devel

libgstreamer0.10-dev

libwnck-dev

libatspi-dev

כמו כן בשביל לחסוך עבודה ניתן להתקין את ספינקס 2 מתוך מנהל החבילות ובכך לחסוך עוד כמה התקנות ביניים:

sphinx2

2. הורדת sphinxbase בגרסתו האחרונה:

http://sourceforge.net/projects/cmusphinx/files/sphinxbase/

, הורדת sphinx3 בגרסתו האחרונה , פתיחתם בספרייה נוחה:

http://sourceforge.net/projects/cmusphinx/files/sphinx3/

3. כניסה לספריית sphinxbase והרצת autogen.sh כמשתמש רגיל.

4. הרצת make ולאחר מכן make check (נא לבדוק שאין שגיאות).

5. הרצת make install כמשתמש על.

6. מעבר לספריית sphinx3 , הרצת הסקריפט configure על ידי :

./configure –prefix=/usr/local –with-sphinxbase=’pwd’/…/sphinxbase

לאחר מכן הרצת make , במידה והכול עבר ללא שגיאות ניתן להריץ את make install כמשתמש על.

לסיום

כעת מערכת ספינקס 2 ו 3 מותקנת על סביבת העבודה שלכם. במידה ויתאפשר לי , אכתוב בפרקים הבאים על הרצות עבודה ראשניות לאחר סיום ההתקנה.

בהזדמנות זו אני רוצה לאחל לכולם שנה טובה , הרבה הצלחה בכל מעשה ידיכם.

Posted in: Open Source