התקנת קוארטוס (Quartus) על גבי לינוקס

Posted on February 18, 2010

0


בעקבות מספר פרוייקטים שהתחלתי לעבוד עליהם בתחום ה VHDL מצאתי עצמי משתמש יותר ויותר בחלונות, כתוצאה ממחסור חמור בזמן שלא איפשר לי  להתקין תוכנות אשר היו חסרות לי במנהל החבילות הן של דביאן (5) ואופן סוזה (11.2).

לאחר שהתפנה לי מעט זמן החלטתי לטפל בעניין. מכיוון שלא מצאתי הדרכה על גבי הרשת לעניין, מצאתי לנכון לעלות באתר את הדרך להתקנת תוכנת Quartus שהיא (בגדול) תוכנת סימולצייה לתחום ה programmable logic device. התוכנה (או נגזרותיה) משמשת בתעשיית ההייטק וגם באוניברסיטאות השונות בצורה שוטפת להדמיית מעגלים לוגיים ולכן הייתי חייב למצוא פתרון טוב, במקום לקפוץ כל פעם בין מחשבים  (חלונות מותקן אצלי על מחשב ישן שכמעט ואיננו בשימוש).

אני אשמח אם אלו מכם שניסו את ההתקנה על פלטפורמות נוספות יחוו דעתם על מידת השמישות של התוכנה.אוקיי, אז נתחיל,

הורדת התוכנה

ניתן להוריד את התוכנה חינם מאתר חברת אלטרא. ישנן מספר גירסאות לתוכנה כאשר אחת מהן ל 30 יום עם אופציות קבועות להארכה ואחת “אינטרנטית” שאינה דורשת הרשמה. את ההבדלים בין התוכנות ניתן לראות בכתובת הבאה (לא מעודכן). כל אחד לפי רצונו יכול להוריד את התוכנה המתאימה לו מכאן.

בדף ההורדה הראשי יש לבחור בפלטפורמת לינוקס, נבחר את הקובץ העליון ברשימה (שוקל כשני גיגה לערך) בסוף תהליך ההורדה ניגש לשלב הבא.

פריסת קובץ ה tar

לאחר סיום ההורדה ניגש לספרייה אליה הורדנו את הקובץ. נפרוס את הקובץ בין אם בשורת פקודה או בעזרת שולחן העבודה (כל אחד בדרכו המועדפת).

הרצת סקריפט ההתקנה

כעת ניכנס לספריה החדשה שקיבלנו ונפעיל את קובץ ההתקנה שבתוכה על ידי שימוש בפקודה:

./install

במידה וקיבלתם הודעת שגיאה בנוגע להרשאות וודאו כי אתם משתמש על.

לאחר מספר שאלות שגרתיות נבחר את כתובת ההתקנה וכאן יש לשים לב: במידה ונבחרה כתובת ברירת המחדל ,הכול יהיה בסדר. במידה ונבחרה כתובת אחרת שמו לב כי יש לעשות שלב נוסף בסוף ההתקנה. אני חייב לציין כי גודלה הסופי של התוכנה  כשישה גיגה. היזהרו לא לסתום את ספריית הבית!

נסיון להרצה ראשונית

לאחר שסקריפט ההתקנה יסיים פעולתו תקבלו הודעה על כך. במידה וההתקנה בוצעה לספריית ברירת המחדל כל שנותר לכם הוא לצאת ממשתמש העל להיכנס לספריית ההתקנה, ולהריץ את התוכנית:

/(your program’s path)/>cd /quartus/linux

/(your program’s path)/quartus/linux> ./quartus

במידה וההתקנה בוצעה לספרייה שונה מספריית ברירת המחדל, הרצת התוכנית תיתן הודעת שגיאה על כך שאינה מוצאת קבצים שנמצאים בספרייה שלה עצמה (!).

תיקון בעיית הקובץ “החסר” למי שהתקין שלא בספריית ברירת המחדל

לאחר מחשבה קצרה הבנתי שמדובר כאן בבעיית הגדרת path. הדרך הקלה והנוחה ביותר היא להוסיף את ספריית קוארטוס לרשימת כתובות ה path שלנו. את זה נעשה במספר צעדים פשוטים.נעבור למשתמש על ונקיש:

nano /etc/ld.so.conf

נוסיף לקובץ את הכתובת שבה התקנו את קוארטוס כולל ספריית לינוקס (כי היא הפלטפורמה שלנו) לדוגמא אצלי זה

/home/vaxman/general/gog/vhdl/quartus/linux

ולכן התוספת תראה כך:

כעת מה שנותר לנו הוא לעדכן את ה path החדש במערכת ונשמור את השינוי.

כעת מה שנותר לנו הוא לעדכן את המערכת בנוגע לכתובת שנתווספה ל path הישן.

את זה נעשה על ידי מעבר שוב למשתמש על, והקשת הפקודה הבאה:

ldconfig

לאחר מספר שניות נקבל שוב שורת פקודה, כעת נוכל להריץ את התוכנית ללא כל בעיה על ידי:

cd /quartus/linux

./quartus

והמסך המיוחל יופיע:

קוארטוס בפעולה על אופן סוזה 11.2

המשך שבוע נעים.

וקסמן.

Posted in: Open Source